Digitaalne – individuaalne – võrku ühendatud...

Tänavuse Light+Building valgustusmessi motoks oli „digitaalne – individuaalne – võrku ühendatud”.

 Human Centric Lighting selgitustöö tulemusena on hakatud väärtustama inimese tervist ning töövõimekust. Valgusest sõltuv tasakaalustatud ööpäevarütm on eduka ja õnneliku elu alus. 

 Biodünaamiline valguslahendus

Selle sajandi algul avastati, et inimsilma põhjas asuvad melanopsiini sisaldavad ganglionrakukesed, mis mõjutavad valguse värvsusest sõltuvalt meie ööpäevarütmi. Valguse sinispektri osa, eriti lainepikkuses 480 – 490 nm, annab meie ajukeskusele teada, et päev on kätte jõudnud ning aeg ärgata. Sama lainepikkuse puudumine või vähene osakaal valguse spektris aitab ajukeskusel eraldada unehormoone vereringesse ning valmistada inimest ette öiseks puhkeseisundiks.

 Leedidel põhinev valgustus võimaldab sama valgusti kasutamisel luua erinevaid valgusvärve alates ergutavast sinakast valgusest kuni hubase kollase valguseni. Seda nimetatakse dünaamiliseks valguslahenduseks. Kui aga valgusvärv ja intensiivsus muutuvad vastavalt loodusvalgusele ka kellaajaliselt, on tegemist juba biodünaamilise valguslahendusega. Kuigi dünaamiline valguslahendus ise ei ole midagi uut, siis selle sidumine kellaajaga on saanud uueks trendiks ning oli ka paljude valgustitootjate väljapanekutes esindatud.

 Human Centric Lighting arvab, et aastaks 2020 on vähemalt 20 % tervisehoiuhoonetest ja vähemalt 13 % ühiskondlikest hoonetest lahendatud biodünaamilise valguslahendustega. Kuid miks mitte ka kodus kasutada biodünaamilist valgustusjuhtimist, mis tänasel päeval on tehtud igale kasutajale nii hõlpsaks, et selleks ei ole vaja koolituselegi minna. Hea ööuni tagab päevaks nii terava mõistuse kui ka õnnehormooni kõrge taseme vereringes. Eriti oluline on see laste arengu- ja õpieas. 

 Partnerite väljapanek

 Palju uudset ja huvitavat pakkusid messil ka Moodsa Valgustuse partnerid. Näiteks Halla väljapanekus köitis meeli juunis 2016 turule jõudev ebatavalise kujuga BENT valgusti, mis oli mitmest valgustist komplekteeritud justkui õhus hõljuvaks lühtriks. Peened riputustrossid on ühtlasi ka 24 V leedmoodulite toiteks jättes mulje nagu saaks valgusti toite hoopis õhust. Valgustit saab tellida ka hämardatavana.

 Kontorisse mõeldud mikroprismaatilise hajutiga INLIO rippvalgustid on väljalülitatuna kui õhus hõljuvad raamid. Külgraami paigaldatud leedribad muudavad raamivahelise hajuti sisselülitamisel valgustiks.

 EGLO, keda seni teadsin lihtsate koduvalgustite tootjana, üllatas väljapanekus oma luksusliku poolega.  

 XAL oli keskendunud rohkem lahendustele ja kasutusmugavusele. Palju oli mõeldud valgustite paigalduslihtsusele. Magnetitega varustatud suundvalgustid jätavad kujundajale metalsel aluspinnal täieliku tegevusvabaduse. Pisikesed suundvalgustid väikeste varte otsas moodustasid juveelivitriinis justkui eheteväljaku. NOD valgusti oma ümbersuunatava reflektoriga tekitas põneva mängulisuse efekti.  

 Wever&Ducre boksi külgetõmbenumbriks oli VENN valgustitest tekitatud installatsioon seinale. Industriaalmaastikuna kujutatud boks mõjus üllatavalt mõnusalt, kuid samas särtsakalt, tekitades tunde, nagu oleksid sattunud meelelahutusasutusse. Ometi leidus rahvamöllus ja selles tiheasustuses igaühele mõnus omaette nurgake. Üldist kontseptsiooni täiendasid valgustite väljapanekute erinevad stiilid ja neile oskuslikult eraldatud alad. Wever&Ducre 2016. aasta  moto „Life is too short for boring lighting” („Elu on liiga lühike igava valguslahenduse jaoks”) töötas ülihästi. Seda tunnet ei saa fotole jäädvustada, seda peab ise kogema. 

 Iguzzini oli lisaks üldisele boksialale sisustanud ühe suure, umbes 5 m kõrguse ruumi kümnete erinevate valgustuslahendustega. Tahvelarvutist juhitavana demonstreeriti vaatajaile erinevaid valgustuskontseptsioone, sh RGB ja valge valgusega erinevaid trikke, lille õidepuhkemist seinal. Näha võis ka erinevaid viise, kuidas seina niimoodi välja valgustada, et valgusteid endid ei märka, kuid viie meetri kõrgune sein on ühtlaselt valgustatud.

Iguzzini peab oma valgustite ja neist saadava valguse kvaliteeti väga oluliseks. Erinevat värvi taustadel pimestamise vältimiseks kasutatakse valgustite optikat, mis sageli ei lase märgata, kust valgus pärit on. Üheks hea valguslahenduse kontseptsiooniks on see, kui kõik vajalik on valgustatud ning ruumis on hea olla, kuid valgusteid ei ole märgata.  

 Messi läbiva joonena jäi silma lihtsate valgustite kasutamine rühmadena, mis moodustasid erinevaid mustreid lakke, seintele ja õhku. Mustreid oli nii sümmeetrilisi kui ebasümmeetrilisi, kuid kõik need pälvisid omas keskkonnas tähelepanu luues meeldiva taustatmosfääri. 

  Tiiu Tamm

 Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ

 

Soodustooted