LED ja loomulikud värvid

 

Leedvalgusest räägitakse viimastel aastatel väga palju. Paraku piirdub teadmine sellega, et leedvalgus on energiasäästlikum, kuid tunduvalt kallim hankida kui harjumuspärast hõõg- või halogeenlambi valgust.

Miks meist paljudele siis meeldib kodus kollane hõõg- või halogeenlambi valgus – kas seetõttu, et kõik autori- teedid nii räägivad või on asi milleski muus?

Selleks, et mõista ühe või teise tehisvalgusallika sobivust või meeldivust ruumi keskkonda, tuleb esmalt teha tutvust loodusvalguse spektraaljaotusega, sest tunneme end loodusvalguses kõige paremini. Loodusvalguses on kõik värvid esindatud. Läbi silmade saame mitte ainult nägemisinformatsiooni, vaid osa valgusest jõuab hüpotalamuse kaudu kogu organismi mõjutades eelkõige närvi- ja endokriinsüsteemi, mis omakorda mõjutavad kogu organismi. Looduses ei ole valguse spektraalkoostis ööpäeva rütmis sugugi ühesugune, vaid muutuv nii oma spektraaljaotuselt kui ka valguse näivalt värvilt.

Kodus kasutatavate lampide spektraaljaotusdiagrammid erinevad loodusvalgusest oluliselt. Hõõg- ja halogeenlambi valgusel erinevus praktiliselt puudub, sest halogeenlamp ongi hõõglamp, milles hõõgniidi ümber paiknevas kapslis olev halogeen pikendab lambi tööiga. Tüüpiline hõõglambi valgus on pideva spektriga nagu loodusvalguski, kuid sarnaneb pigem sellisele loodusvalgusele, mis tekib päikese loojumisel, mis on ühtlasi ka märguandeks elavale organismile, et on aeg hakata mõtlema magamaminekule. Siit ka arusaam, miks me tunneme end kollases hõõglambi valguses nii mugavalt ja laisalt. Sel sajandil on avaldatud terve hulk erinevate teadlaste uurimistöid, mis on keskendunud ruumi keskkonna valguse näiva värvi valikule sõltuvalt tegevusest. Joonis 3 võtab uurimistööd kokku selliselt, et kui soovitakse ruumis lõõgastuda ning tunda end mugavalt ilma töistele küsimustele mõtlemata, sobib selleks suurepäraselt soe kollane valgus. Mida valgemaks muutub valguse näiv värv, seda tegusamad ja aktiivsemad me oleme.

Leedlampide ja -moodulite (leed, ingl LED – Light Emitting Diode) väga kiire areng on loonud tohutult võimalusi mitmekesistada ka koduvalgustuslahendusi. Õhukesed valgusdioodidega varustatud moodulribad on ahvatluseks igale kodukujundajale, et luua ruumis erinevaid tundeelamusi. Juhitavate leedmoodulite korral on võimalus valida, kas hämardada sama näivat valgusvärvi, mängida erinevate valgusvärvidega hubasest kollasest kuni erksa valge valguseni või teha valik hoopis värvilise valguse vahel. Valik tuleb teha enne leedmoodulite hankimist, sest kõiki mooduleid ei saa timmerdada. Kuna moodulid töötavad kas konstantsel voolutugevusel või pingel, on nende ühendusskeemid erinevad ning kõik liiteseadised ei võimalda täita soovitud ülesandeid. (Vanemate põlvkondade liiteseadiseid nimetati nende väheste ülesannete tõttu muunduriteks või toiteplokkideks.) Üldjuhul peaksid leedmooduleid müüvad ettevõtted olema oma toodete komplekteerimisvõimalustega kursis ja aitama teha valikuid. Paraku suurimaks probleemiks leedide turul on see, et maale tuuakse palju ebakvaliteetseid kahtlase päritoluga tooteid ning neid müüvad leedide algteadmisi mitteomavad müügimehed. Ebakvaliteetsete toodete kõrval on suurimaks probleemiks see, et ei teata leedide jahutusvajadusest. Pooljuhtdiood vajab pikaealiseks talitlu- seks enda ümber võimalikult madalat temperatuuri, mistõttu varustatakse leedid, nende moodulid ja ka -valgustid alati jahutusradiaatoritega, mille mõõtmed sõltuvad toote võimsusest ja konstruktsioonist. Lihtsalt leedriba kleepimine klaasriiuli alla või laenur- ka karniisi taha ei taga nõuetekohast jahutust ja nii võibki juhtuda, et kallilt tehtud remont tuleb välja kuulutatud sajatuhande töötunni asemel hoopis tuhande töötunni pärast osaliselt lammutada, et kleebitud leedriba valgust hajutava katte taga välja vahetada. Selleks ongi valgustite ja leedmoodulite tootjaile esitatud nõuded, mille kohaselt peavad nad koos oma tootega esitama ka nn tootepassi, kus on ära näidatud kõik olulised parameetrid. Seda enam, et ka meie väikesel Eesti turul pakutakse tooteid alates vanematest põlvkondadest kuni tänapäevasteni välja, kuid reklaamitakse uusimate põlvkondade karakteristikute järgi. Kvaliteedi kõikumised pole kunagi olnud nii suurtes piirides kui pooljuhtdioodide turul.

Tänapäeva leedi spektraaljaotusdiagramm katab kogu nähtava valguse spektriala peaaegu hõõglambi sar- naselt, kuid tugev „piik“ jääb sinisesse valgusalasse 440 kuni 480 nanomeetrit. Samas lainepikkusalas edastab inimorganismis paiknev valgustundlik rakuliik ipRGC impulsse, mis mõjutab ärkvelolekut ja enesetunnet ning lõpetab unehormooni eritamise vereringesse. Seega leedvalguse puhul hubaselt kollasena näiv valgus võib osutuda üsna petlikuks ning enne magamaminekut anda une tekitamise asemel vastupidist efekti. Leedvalguse värviesitusvõime võib tootjati kõikuda väga suurtes piirides – 57-st kuni 90+-ni, kusjuures leedide värviesituskarakteristikuid ei võrrelda mitte 8 värvi osas nagu teiste tehisvalgusallikate korral, vaid märksa täpsemalt - 15 värvi võrdluses. Seetõttu räägitakse Ra-indeksi asemel CRI-st. Leedvalgus CRI > 90 on tänasel turul parimate värviesitusomadustega.

12 V halogeenlampide austajail on võimalus energiasäästu nimel kasutada sarnase kujuga leedlampe, mille valik turul on üsna suur, kuid kahjuks on ka palju ebakvaliteetseid tooteid, mis ei vasta Euroopa Liidu poolt kehtestatud ohutusnõuetele. 12 V leedlampide valikul peab siiski teadma, et iga halogeenlampide muundur ei sobi leedlampidele ja kõiki leedlampe ei saa timmerdada nagu halogeenlampe. Ühtsele hämardussüsteemile sobivaid lampe alles luuakse ja needki saavad olema esialgu kindlate tootjate omavahelised süsteemid. Kuna leedlampide valgusviljakus üldjuhul ületab halogeenlampide omi, võiks lambi valikul küsida ka lambi valgusjaotuse koonusdiagrammi vältimaks liigteravaid valgussõõre vaheldumisi pimealadega valgustataval pinnal. Tuntud tootjad annavad need diagrammid oma kodulehel või kataloogides.

Kvaliteetne leedvalgustus võimaldab kodu kujundada kordumatult omanäoliseks samal ajal liigset energiat kulutamata.

Tiiu Tamm

Tiiu Tamme Inseneribüroo OU

Soodustooted