Kunagi varem ei ole olnud valgustuslahendusi nii lihtne ja samas nii keeruline välja töötada. Leedvalgustite minimaalsed mõõtmed ja piiramatud võimalused aitavad luua kordumatuid ja unikaalseid lahendusi. Et need lahendused pakuksid kasutajale ka rõõmu ja naudingut, on vaja teada põhitõdesid, mis aitavad valgustite vahel valikuid teha. Meelitavad ju erinevad müüjad oma kaupa ostma seda ainult ülistades. Tundmatu tootja puhul, kes isegi oma firma nime tootele ei julge panna, tuleb olla väga skeptiline. Tallinna Tehnikaülikooli valguslaboris sai mõõdetud üht leedriba nii uuena kui ka 350 tundi vanandatuna. Tulemus jahmatas meidki. Piisas 350 tunnist, et leedvalgus vähenes üheksa korda (!). Seda oli näha ka leedribale integreeritud võimsusleedidest, mis teistkordsel mõõtmisel üsna hägusalt põlesid. Seega, esimene nõue kvaliteetse leedvalgusti hankimisel on, et tootja nimi peab olema valgustile kantud ja kaasas valgustite tootjale kohustuslik informatsioon, mis iseloomustab valgusti valgustehnilisi ja elektrilisi omadusi. Mida tuntum on tootja, seda rohkem hoolitseb tootja oma maine eest ning annab vajaliku informatsiooni.
Üheks selliseks näitajaks on valgusti eluiga ja see, kui palju valgust saab valgustist kätte lubatud eluea lõpus. Viimast märgitakse tähisega L. Näiteks L70 tähendab, et kui valgustile lubatakse eluiga 25-kraadises keskkonna temperatuuris 35000 tundi, siis esmasest algvalgusvoost on selleks ajaks järel veel 70 %. Kui valgusteid kasutatakse soojemas keskkonnas, väheneb ka leedide eluiga. Vahel lööb silme eest kirjuks leedvalgustile lubatav pikk eluiga. Tegelikult katsetatakse leede ja leedvalgusteid nende eluea pikkuse ja muude tehniliste näitajate saamiseks laboris vaid maksimaalselt 6000 tundi. Tegelik eluiga saadakse keeruliste arvutuste käigus ja on oletuslik. Kui aga arvestada, et keskmiselt põleb valgusti eestlase kodus 1000 tundi aastas, siis kas tõesti tahame olla samasuguses kujunduses 35 või 50 aastat? 5-aastane tootjagarantii on sageli piisav, sest võimaldab probleemi korral valgusti vahetada või tagastada. Uued valgustid orgaaniliste OLED-valgustitena on juba peale tungimas ja läheb veel mõni aasta, kui ka Eestis on need mõistliku hinna ja kvaliteediga kättesaadavad.
Leedide efektiivsusest on räägitud palju. Paraku kipuvad tundmatud tootjad omistama laboris ideaaltingimustel mõõdetud leedmoodulite omadusi ka neist valmistatud valgustitele isegi siis, kui kasutatud on partii nõrgemaid mooduleid. Tegelikkuses muutub valgustisse paigaldatuna efektiivsus kõiki reegleid järgides umbes 15 – 30 % madalamaks. Kui aga rikutakse valgusti konstruktsiooniga leedide nõutavaid jahutustingimusi, võib efektiivsuse langemine olla juba mitmekordne. Kui mitteleedidest valgustite korral pidi tootja andma valgusti efektiivsuse kohta infot valgusti talitlusliku kasuteguri LOR abil, siis leedvalgustite korral ei ole LOR-väärtus alati rakendatav ja seetõttu seda enam ei nõuta. Põhimõtteliselt näitab LOR seda, kui palju toodetud valgusest tegelikult valgustist välja jõuab.
Vähem räägitud probleemiks leedvalgustite valikul on räigus. Räigus on aisting, kui vaatevälja jäävad eriti teravalt eristuvad heledad laigud, mis tekitavad kas ebamugavust või lausa valu. Kes meist pole olnud avalikes asutustes, kus väikeste katmata halogeenlampide teravalt esile tükkiv valgus jääb silmadesse või kuklasse tükiks ajaks „kummitama“ ka peale ruumist lahkumist. See ongi räigus. Väikepingeliste halogeenlampide asendamisel leedlampidega võib räigus muutuda isegi suuremaks, kuna leedlampide valgusvihu nurklaius on kitsam. Seetõttu kasutatakse tuntud tootjate poolt leedvalgustite välja töötamisel leedtehnoloogia viimaseid saavutusi vähendamaks räigust miinimumini. Kaasaegne nanotehnoloogia võimaldab valmistada selliseid leedide sekundaaroptikaid, mis hajutavad valguse nii osavalt, et ei saagi aru, kust see valgus õieti tuleb kui just otse valgusti alla ei lähe. Ka leedvalgustite mõõtmed on leedide efektiivsuse kasvu tõttu tunduvalt vähenenud. Nii võib juhtuda, et mõni ruumis olev justkui ruumielement osutub hoopis leedvalgustiks, mis sisse lülitatuna annab ruumile üllatusliku lisaefekti.
Leedvalgustite ökonoomsuse tõttu tekib tahtmine neid paigaldada igasse ruumi. Väikelastetubadesse tuleb valgustite valikul ja koha otsimisel lähtuda sellest, et lapse selili olles ei jääks eredad valguslaigud talle silma paistma, mis hakkaks mõjutama lapse psüühikat ja tervist. Väikelastega kodudes tuleks tellijaga läbi arutada ka need ruumid, kuhu laps võidakse tuua pere teiste liikmete juurde ja arvestada ka nendes ruumides valgustite paigutust samal põhimõttel. Lapsega tegelev isik ise ei vaata alt üles lakke ja ei oska seetõttu valesti valitud või paigaldatud valgustite tõttu lapse tervisele kujutavat ohtu karta. Valgustite valikul aitab see, kui tootja toob oma tootelehel välja räigusnäitaja UGR. Üldjuhul UGR < 19 on päris hea näitaja ega tohiks tekitada valuaistingut ka siis, kui selle vahetus läheduses olla.
Leedvalgusteid valmistatakse kindla näiva valgusvärviga, aga ka muudetava valgusvärviga. Muudetava valgusvärviga valgustid on sujuvalt hämardatavad või ümber lülitatavad ühelt värvilt teisele. Hämardatavad valgustid ja võimalus mängida soojema ja valgema valgusega võimaldab luua ruumis erinevaid meeleolusid. Kes soovib vahel ka värvilist valgust ruumi tuua, peab selle valiku tegema enne valgusti hankimist. Üldjuhul varustatakse RGB-leedidega valgustid veel lisaks valge valguse võimalusega, mis teeb valguse valiku veelgi nauditavamaks. Kindla valgusvärviga valgustite puhul annab tootja selle värvipidevuse kohta infot oma tootelehel Euroopas enamasti MacAdami ellipsi astme järgi, millest parimad on kuni 3. Kui MacAdami ellipsi astme järgi antakse valguse näiv värv näiteks 7, siis tähendab see leedvalguse vananemisel väga suuri valgusvärvi muutusi ja viletsamat leedmoodulit. Ameeriklased kasutavad MacAdami ellipsi asemel valdavalt piiritlussüsteemi. Ebakvaliteetsete leedide puhul võib juhtuda, et valguse värv on näiteks aasta pärast sooja valge asemel hoopis roheline või roosa.
Lugejaile soovin omalt poolt häid ning kordumatuid ideid kvaliteetse leedvalgustuse kasutamiseks.
Tiiu Tamm
Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ