Kuidas valida õige valgusallikas?

Kodu on koht, kus peaksime end tundma õdusalt. Kodu teevad koduks interjööri disain ja kindlasti õige valgustus. Igaühel on valgustite valikul oma maitse, kuid tundmata põhitõdesid, võib kataloogilehelt valitud kaunis valgusti osutuda koduses miljöös katastroofiks.

Uue aja hitt - LED
LED valgustid on oma energiasäästu, pika eluea ning parema värviedastuse tõttu edestamas teisi valgusallikaid. LED valgustid jagunevad kaheks: 1) sisse ehitatud LED- mooduliga valgustid, mille valgusallika vahetus kodustes tingimustes ei ole võimalik; 2) retrofit ehk vahetatava valgusallikaga valgustid. Kodustesse tingimustesse sobivad hästi just vahetatava valgusallikaga valgustid, tänu millele on võimalik sobitada neisse erineva valguse värvuse ning värviedastuse kvaliteediga valgusallikaid.

Kollane või sinine?
Valguse näiv värvus ulatub hubasest kollasest, neutraalse valgeni ning külma sinakas valge valguseni. Kodudesse sobib enamasti näiva kollase valguse värviga valgusallikas, mille värvustemperatuur on vahemikus 2200 -- 3000 K. Kas kodukontorisse valida valgem (4000 K) või kollasem valgus (3000 K) või hoopis muutuva valguse värvusega lahendus, sõltub konkreetsest inimesest, sest ka LED-valgusallika näivas kollases valguses on äratav sinine lainepikkusala esindatud. Kontori puhul on just valgemas valguses hommikuti end hõlpsam töölainele saada ning õhtul kollase valgusega päeva lõpetada. Õhtuse valguse näiv värv peaks kodus olema võimalikult kollane, mis aitab õhtul paremini uinuda.

Oluline aga vähetuntud värviesituse kvaliteet
Värviesitusindeks CRI või Ra näitab valgusallika suutlikkust esitada kaheksat standardvärvi skaalal vahemikus 1 kuni 100, kus 100 on parim. Siseruumides kasutamiseks peetakse heaks CRI 80, kuid näiteks ruumides, kus tegevused nõuavad rohkem täpsust, näiteks meikimine, peaks CRI väärtus olema veelgi kõrgem. Kuigi enamus kaubanduses olevad LED valgusallikad toovad värve paremini esile, kui hiljuti kasutusel olnud luminofoorlambid, leidub kaubanduses ka väga madala värviesitusega valgusteid, mis jätavad ruumid ilmetuks ja halliks. Tasub valida lampe, mille CRI > 80. Turule on juba jõudnud ka valgustid CRI > 90, mis toovad ka sügavpunased värvitoonid hästi esile.

Moodsa aja dimmerid
Valgustisalongides on juba saadaval ka valgustid, mille valguse värvus on muudetav. Enamasti toimub selliste valgustite puhul valguse värvi muutmine ja hämardamine läbi nutiseadmesse alla laetud rakenduste, kuid osad tootjad pakuvad ka seinapealseid efektseid juhtpaneele või -pulte. Eriti populaarseks on muutunud Bluetoothi kaudu juhitavad valgustid, tänu millele ei ole elektrijuhtmetes vaja midagi muuta.

Soodustooted